ЧИ СЛІД ДІТЯМ ІЗ СІМЕЙНИХ ФОРМ ВЛАШТУВАННЯ СПІЛКУВАТИСЯ З БІОЛОГІЧНИМИ БАТЬКАМИ АБО РОДИЧАМИ

  • 124

Дискусії з цього приводу не припиняються й однозначної відповіді немає, адже кожен випадок унікальний. Валентина Михайленко, експертка Партнерства «Кожній Дитині», вважає, що спілкуватися можна і треба, якщо це не шкодить дитині.

Важливо пам’ятати, що діти у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу мають право підтримувати контакти з біологічними батьками й іншими родичами, якщо таке спілкування не заборонене рішенням суду.

Особи, які були позбавлені батьківських прав, можуть спілкуватися зі своїми дітьми тільки на підставі рішення суду.

Якщо дітей відібрали у батьків без позбавлення батьківських прав, то батьки мають право спілкуватися. Навіть попри те, що вони більше не є законними представниками.

Родичі і знайомі також можуть безперешкодно спілкуватися з дітьми, які перебувають під опікою, у прийомних сім’ях і дитячих будинках сімейного типу.

Прийомним батькам і батькам-вихователям при цьому слід:

Врахувати бажання чи небажання дитини підтримувати такий контакт.

Подумати чи не травмує це дитину.

Утриматися від негативних висловлювань на адресу батьків (родичів).

Щодо усиновлених дітей, то психологи та наші експерти радять не приховувати правду. Навпаки, слід у доступній формі розповісти дитині про її попередній досвід, чому вона опинилася у новій сім’ї.

Навіть якщо дитина не пам’ятає свого минулого, батькам слід бути чесними з дитиною, щоби вона випадково не дізналася правду від чужих людей у неприйнятній формі. Правда не нашкодить, а лише посилить довіру у сім’ї.

Працюємо в рамках проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг потреб та підтримка дітей в умовах війни», що впроваджується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки UNICEF Ukraine на замовлення Міністерство соціальної політики України та Національна соціальна сервісна служба України