В усьому світі відзначають перший день весни.
1 березня символізує звільнення від зимових морозів, довгоочікуване тепло та асоціюється з хорошим настроєм. Весною пригріває сонце, зеленіє трава, цвітуть дерева, повертаються з вирію перелітні птахи… Тільки весною можна спостерігати, природа оживає, як на гілочках з’являються перші бруньки, росте свіжа зелена травичка.
Прихід весни в нашому багатонаціональному краї все частіше пов'язують з традиціями і звичаями народів, що населяють південь України, Бессарабію. У цей день, 1 березня, люди дарують один одному маленькі бутоньєрки у вигляді квіточок з ниточок білого і червоного кольорів. Це прикраса, так само як і свято, називається Мерцишор.
Відповідно до однієї легенди, в перший день березня на лісову галявину вийшла красуня Весна, оглянулась навколо і побачила як крізь терен пробивається підсніжник. Вона вирішила допомогти йому і почала розчищати землю навколо, визволяючи від колючих гілок. Це побачила Зима і розсердилась. Вона махнула руками, призвавши сніг з холодним вітром, щоб знищити первоцвіт. Проте Весна прикрила квіточку своїм руками і вкололась об терен. З її руки впала крапля гарячої крові і квітка ожила. Так Весна перемогла Зиму. Кольори мерцішора символізують її червону кров на білому снігу.
Згодом виник звичай прикрашати свій одяг бутоньєрками-мерцишорками і дарувати їх іншим зі словами: «Живіть і процвітайте, як яблуні у серці весни».
В останній день березня мерцішор знімають і обов’язково прив’язують на гілочку якоїсь рослини (улюбленого фруктового дерева чи багаторічної квітки), загадуючи при цьому бажання. За повір’ям, воно обов’язково збудеться і рік буде успішним.
Схоже свято «Баба Марта» і в Болгарії.
Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Традицията е свързана с древната езическа история, свързана с всички земеделски култове към природата. Някои от най-специфичните черти на първомартенската обредност и особено завързването на усуканите бяла и червена вълнени нишки, са плод на многовековна традиция.
Всяка година преди началото на март българите си подаряват мартеници – преплетени конци, най-често червени и бели, но се срещат и зелени с най-различна форма – за здраве и щастие.
На 1 март българите слагат мартеници на дрехите или китките си и си пожелават здраве и щастие с думите „Честита Баба Марта“.
Мартеницями обмінюються і на територіях проживання етнічних болгар в Україні, Македонії, Північній Греції та Албанії.
Сьогодні Центр Культури та дозвілля спільно з публічної бібліотекою провели майстер-клас із учнями 6 класу ЗЗСО із виготовлення марцишорів. На заході учням розповили про історію свята зустрічі весни, що символізують кольори Мерцишор – червоний і білий.
Наприкінці учням було показано кінцевий результат обряду, коли марцишори підвішуються на фруктове дерево і загадується заповітне бажання. Було приємно почути від дітей, що вони мають одне бажання, щоб настав МИР в Україні і не гинули люди.
Весна - час нових надій. Нехай вона постукає у ваші серця лагідними променями сонця, дзвінким співом птахів і ароматом квітів.
Хай тепло і світло принесуть натхнення, легкість, мир і добро, спокій та стабільність.