ДЕБЛОКАДА ПОРТІВ: ДОСЯГНУТО ДОМОВЛЕНОСТІ ПРО ЕКСПОРТ ПРОДОВОЛЬСТВА З ПОРТІВ «ОДЕСА», «ЧОРНОМОРСЬК» ТА «ПІВДЕННИЙ»

  • 130

В Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів.

Вона передбачає створення демілітаризованих гуманітарних коридорів для вивезення продовольства з портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний».

«Безперечно, підписання такого документа на українських умовах стало можливим винятково завдяки Збройним Силам України, успіхи яких дозволили відстояти ключові для України умови, а саме – залишити повний контроль за територіальними водами Північно-Західного регіону Чорного моря.

У першу чергу це велика підтримка української економіки. Більше 20 млн тонн зерна вже лежить на складах ще з минулого року, новий врожай вже чекає на експорт. Якби команді Президента не вдалося зрушити це питання з мертвої точки, то українські аграрії поставили б під сумнів саму потребу сіяти поля на наступний рік.

Діючі морські порти України – це наш вклад у глобальну продовольчу безпеку та економіку світу. За оцінками експертів, можливість експорту українського зерна знизить світові ціни на продовольство, що пригальмує маховик інфляції, яка стала проблемою для усього світу» – прокоментував Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Згідно із домовленостями, уся діяльність в українських територіальних водах здійснюватиметься під владою та відповідальністю України.

Контроль та моніторинг

Угода передбачає, що у Стамбулі під егідою ООН створюється Спільний координаційний центр (СКЦ) за участі представників України, Туреччини, ООН та росії, який займатиметься:

загальним наглядом і координацією реалізації домовленостей

реєстрацією суден, що слідують в розблоковані українські порти

затвердженням графіків транзиту та заходу суден в порти.

Також створюються спеціальні інспекційні групи за участю всіх Сторін, які перевірятимуть судна на предмет наявності несанкціонованих вантажів і персоналу на борту, які прямують до українських портів або виходять з них.

Такі групи працюватимуть в гаванях в районі Турецької протоки (протока Босфор), які попередньо будуть визначені турецькою стороною.

Економічний ефект

Завдяки угоді Україна зможе:

оперативно експортувати орієнтовно 20 млн тонн зерна, яке лежить на складах

звільнити місце для нового урожаю

залучити в економіку додаткові валютні надходження від одного із ключових експортних секторів економіки.

Окрім цього, понад 400 млн соціально та економічно незахищеного населення Африки та Азії отримають продовольство, без якого вони опинилися б на межі голоду.

Також вивільнення українського зерна також може знизити світові ціни на продовольство.

На сьогодні через блокаду морських портів, на які до повномасштабного вторгнення припадало орієнтовно 80% експорту аграрної продукції України, вивезення продовольства відбувається виключно через Дунайські порти, залізничні та автомобільні пункти пропуску на західних кордонах.

Їх потужностей недостатньо для оперативної заміни заблокованих морських портів. Зокрема, наявні можливості дозволили в червні експортувати орієнтовно 2,5 млн тонн зернових при місячній потребі в 8 млн тонн.

Ускладнює проблему також недостатня кількість об’єктів інфраструктури для зберігання продовольства та системні атаки росії на існуючі склади. У зв’язку з цим аграрії мають обмежені можливості для зберігання нового урожаю та відповідно потребують експорту зі складів орієнтовно 20 млн тонн зерна минулорічного урожаю.

Фото без опису